Pametna budilica - Projekt pametna kuća
Niste ranoranioc - pa uskoro ćete postati 🙂Opis projekta:
U ovom projektu smo napravili pametnu budilicu koristeći LittleBits Smart Home komplet i aplikaciju IFTTT. Pomoću komponente “w20 cloud” iz smart home kompleta i aplikacije ifttt svakog dana u točno određeno vrijeme budilica koju “glume” komponente “i25 mp3 player” i “o24 synth speaker (u daljnjem tekstu zvučnik)” se uključuju i počinju svirati pjesmu, a nakon što uključimo rasvjetu u sobi budilica se isključuje. Ovaj projekt je napravljen za one koji se teško bude da se lakše probude jer kako bi se budilica isključila moraš ustati iz kreveta i uključiti sobnu rasvjetu.
Korak 1: Kako složiti pametnu budilicu
Potrebni elementi:
p3 usb cable p3 usb power i13 light sensor w20 cloud
i25 mp3 player o24 synth speaker
Dijelove koji su prikazani iznad spajamo po prikazanom redu: p3 usb power – i13 light sensor – w20 cloud – i25 mp3 player – o24 synth speaker. Tako ih spajamo kako bi cloudbit primao signal od light sensora i slao signal prema mp3 playeru i zvučniku. Detaljnije objašnjenje kako spojiti ovu budilicu naći ćete u videu dolje ili na linku: https://www.youtube.com/watch?v=qi53hUbe48I
Korak 2: Spajanje cloudbita na internet
Nakon što smo spojili našu pametnu budilicu moramo povezati naš w20 cloud na internet jer bez toga ova pametna budilica ne radi. To radimo tako da u svoj internet preglednik upišemo littlebits.cc/cloudstart. Zatim tamo pritisnemo gumb na kojem piše sign into cloud control kao što vidite na slici desno. Nakon što pritisnete taj gumb otvorit će vam se prozor kao na slici dolje. Na toj stranici se moramo logirati s accountom kojeg morate napraviti sami. Daljnji postupak je objašnjen u videu ispod slike. Ukoliko ćete slijediti taj postupak vaš cloudbit će se spojiti na internet bez problema.
Korak 3: Aplikacija IFTTT
Ako cloud modul samo povežemo na internet on neće ništa raditi. Kako bi znao što treba raditi moramo mu to reći. A to radimo pomoću aplikacije koja se zove ifttt. To je skraćenica za “if this then that”. Ta aplikacija radi na principu ako se dogodi nešto napravi to što ti kažem. Kako bi ušli u tu aplikaciju morete napraviti još jedan account i prijaviti se na web-stranici ifttt.com/join ako nemate account ili na stranici ifttt.com/login ako ste ga već napravili kao što se vidi na slici lijevo. Cijeli postupak ćete naći u videu koji se nalazi malo ispod ili na ovom linku https://www.youtube.com/watch?v=nbmnTYZJTiI.
Korak 4: Isprobavanje
Vjerojatno ste primjetili kako aplikacija ifttt dopušta namještanje vremena na svakih petnaest minuta. To znači kako mi možemo isprobavati svoju budilicu svakih petnaest minuta. Po meni je to jedan minus toj aplikaciji, ali tu se ne može ništa promijeniti i mi se moramo prilagoditi tome. Sad se vi sigurno pitate zašto se mora isprobavati. Pa samo se namjesti i pusti. E to nije tako. Što ako je svjetlosni senzor krivo namješten. Možda je namješten na dark umjesto light pa onda muzika ne bi ni počela svirati. Moguće je i da mu treba namjestiti sensitivity (osjetljivost). Sve to može utjecati na našu budilicu. U nastavku stranice naći ćete dva videa. Prvi video vam pokazuje kako namjestiti osjetljivost light sensora, a drugi vam pokazuje završenu budilicu. Ukoliko vam neki od videa ne radi, ovdje su linkovi na njih:https://www.youtube.com/watch?v=TuL4FGP5WGQ&feature=youtu.be, https://www.youtube.com/watch?v=52OrRWIkw6g
Informacije o projektu:
Ovaj projekt su osmislili i izradili učenici Dora Hercigonja Salamoni i Filip Valjak iz OŠ Gustava Krkleca uz pomoć mentora Josipa Jurića. Ako ćete imati poteškoća pri izradi pametne budillice slobodno postavite pitanja u komentare na youtubeu i mi ćemo vam vrlo rado odgovoriti na njih.