Difuzija boje i vode
Osnovna škola "Antun Klasinc" LasinjaDifuzija je spontano miješanje dviju ili više tvari kroz njihovu dodirnu površinu ili propusnu membranu. Istražili smo svojstva difuzije miješajući jestivu boju sa toplom i hladnom vodom.
Prije miješanja vode i boje, micor:bitom smo izmjerili temperaturu zraka iznad svake čaše (zbog nemogućnosti mjerenja temperature vode adekvatnom opremom).
Dodavanjem jestive boje, pokrenuli smo odbrojavanje na micro:bitu te smo promatrali čestice koje su putovale iz područja više u područje niže koncentracije. Zaključili smo da se difuzija brže odvija u toploj, nego u hladnoj vodi.
Projekt je prijavljen na temu: Mjerenje veličina u prirodi (dobna skupina: 1.- 5. razred OŠ).
Priprema opreme
Uzeli smo dvije čaše. u jednu smo ulili toplu, a u drugu čašu smo ulili hladnu vodu, te svaku čašu označili natpisom.
Micro:bitovima smo mjerili temperaturu zraka iznad vode (jer nismo imali adekvatnu opremu kako bi izmjerili temperaturu vode).
Iznad hladne vode izmjerili smo 23 stupnja Celzija, a iznad tople (vruće) vode čak 51 stupanj Celzija.
Uzeli smo jestivu plavu boju i dodali dvije kapi u čašu sa hladnom vodom, te dvije kapi u čašu sa toplom vodom.
Na micro:bitovima pokrenuli smo program za odbrojavanje vremena, te smo promatrali miješanje boje i vode, te putovanje čestica iz područja više u područje niže koncentracije.
Programiranje
Prvi program će nam pomoći kod očitavanja temperature zraka.
Započinjemo tako da iz kategorije Osnovno odaberemo naredbu Zauvijek.
Iz kategorije Ulaz odaberemo naredbu Temperatura te ju umetnemo u naredbu Prikaži broj na mjestu gdje nam je upisana nula.
Iz kategorije Osnovno otvara nam se potkategorija More iz koje odabiremo naredbi Izbriši zaslon, te ju stavljamo ispod naredbe Prikaži broj.
Za kraj prvog programa, iz kategorije Osnovno odaberemo naredbu Čekaj, te zadanih 100 ms, promijenimo u 1000 ms. Tu završava naš program i možemo ga prebaciti na naš micro:bit.
Započinjemo s drugim programom za izradu programa za odbrojavanje kako bismo mogli mjeriti promijene, odnosno vidjeti u kojoj čaši će se boja prije izmiješati s bojom.
Na početku, iz kategorije Osnovno odaberemo naredbu Zauvijek.
Iz kategorije Variables odaberemo opciju Make a Variable i dajemo joj ime broj te ju umetnemo u naredbu Prikaži broj na mjestu gdje nam je upisana nula.
Završni dio
Autori
Projekt su izradili Luka Maslak, Mateja Špišić i Klara Zebić uz mentorstvo Valentine Blašković iz OŠ Antun Klasnic, Lasinja.
Projekt je prijavljen na temu: Mjerenje veličina u prirodi (dobna skupina: 1.- 5. razred OŠ).