Micro:bit globalni izazov
9.10.2018.
Koristeći se BBC micro:bitom, dizajnirajte i napravite rješenje za problem koji utječe na vas i vašu zajednicu ili drugu zajednicu negdje u svijetu!
Zaklada Micro:bit u suradnji s World’s Largest Lesson otvorila je natječaj prema temama UN-ovih ciljeva održivog razvoja: ne-zarazne bolesti i sigurnost.
Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) je partner, provoditelj natječaja za Europu te će odabrati dio pobjednika koji će sudjelovati na završnom događaju Globalnog izazova u Londonu u Ujedinjenom Kraljevstvu (sa svim plaćenim troškovima!)
Za ovaj izazov trebate napraviti uređaj ili projekt koristeći se micro:bitom/ovima koji će riješiti problem vezan uz teme sigurnosti i/ili ne-zaraznih bolesti. Bez obzira na to o kojem se problemu radi, zanima nas što ćete učiniti da ga riješite. Micro:bit ima brojne funkcije i mogućnosti tako da je bitna vaša kreativnost i mašta!
Vaš projekt trebate osmisliti, razraditi te napisati materijale kako bi ga i drugi mogli ponoviti. Cilj je da napravite projekt koji rješava problem a time i utječe na vas i vašu zajednicu te može pomoći i drugima u cijelom svijetu!
Tema i kratki opis
Ovaj natječaj se bavi temama tri UN-ova globalna cilja:
Više o ovim temama možete pročitati u materijalima za učenje Zaklade Micro:bit, link je ovdje.
Vaš zadatak je osmisliti projekt koji se bavi nekim od ova tri cilja (može se baviti i s nekoliko njih) rješavajući neki aktualan problem iz ne-zaraznih bolesti ili sigurnosti.
Ciljevi održivoga razvoja ili Globalni ciljevi zamišljeni su s ciljem da se smanji nejednakost te ostvari pravedan svijet za svakoga u kojem nitko nije izostavljen.
UN je objavio ciljeve 2015. godine s ciljem osiguravanja zdravlja, sigurnosti i budućnosti za sve na našem planetu Zemlji do 2030. godine. Ukupno ih ima 17 te se bave borbom protiv ekstremnog siromaštva i nejednakosti, povećanjem brige za atmosferu, borbom protiv klimatskih promjena, razvijanjem obnovljivih i održivih energija, te mnogi drugi. Detaljnije možete pogledati ovdje.
Sudjelovanje u natječaju
Na natječaj se mogu prijaviti sva djeca u dobi između 8 i 12 godina. Svoje projekte mogu razvijati sami ili u timovima. Za prijavu projekta je potrebno:
- kontakt podaci mentora/nastavnika i roditelja/staratelja/skrbnika natjecatelja
- pisana prijava koja opisuje projekt koji ste napravili, zašto, kome je namijenjen i kako pomaže vašoj ili nekoj drugoj zajednici
- hex. datoteka programa
- opcionalni su drugi materijali poput video snimke projekta
Natjecanje Globalni izazov počinje 24. rujna 2018. i završava u 17:00 sati, prema svjetskom vremenu, 16. studenog 2018. Detaljnije informacije i prijavnica su ovdje.
Počnite stvarati pravu promjenu u svijetu te doprinesite razvoju i postizanju UN-ovih globalnih ciljeva koristeći micro:bitove!